Nedir bu Google Fiber?

Google Fiber şimdilik sadece Amerika’nın 500 bin nüfuslu Kansas City şehrinde sunulan ultra hızlı internet erişimi. Ultra hızlının anlamı da şu: saniyede bir gigabit. Yani yüksek çözünürlüklü bir sinema filmini saniyeler içinde indirebileceğiniz bir hız. Türkiye’de olsa, adil kullanım kotanızı* bir günde doldurabileceğiniz bir hız. Aslında bu hizmet hâlihazırda var olan fakat bizim gibi kullanıcıların bedelini ödemekte zorlanacağı bir erişim hızıydı. Google bunu mütevazı bir ailenin erişebileceği bir fiyata, ayda 70 dolara sunuyor.

Google bunu niye yapıyor?

Asıl anlatmak istediğim hikâye ise şimdi başlıyor. Google, Kansas City’den sonra yaklaşık bir milyon nüfusa sahip Austin kentinde de bu hizmeti vermeye başlayacağını açıkladı. Ve bu açıklama gigabit rekabetini tetikledi. ABD’deki hatırı sayılır operatörlerden AT&T de, Google’ın işini elinden almasından korkmuş olacak ki,  Austin’de gigabit hızında hizmet vermeye başlayacağını açıkladı. Yani Austinliler yaşadı.

Ama bu durumdan sadece Austinlilerin kazançlı çıkacağını düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü bu işlerden anlayanlar, Google’ın altyapı sağlayıcılığı gibi şu an sunduğu hizmetlere göre daha az kârlı bir işi ABD çapında yapmasını beklemiyor. Fakat bu rekabetin hem Google’ın mevcut hizmetlerinin, hem de bu hıza uygun yeni hizmetlerinin tüketimini arttıracağı kesin. Hatta böyle bir rekabet yakın bir gelecekte hayata geçmese bile, Google Kansas ve Austin’i geleceğin interneti için laboratuvar olarak kullanacak. Sanal dünyada gigabit hızına sahip kullanıcıların davranışlarını inceleyecek.

Bizde ne var?

Austin’den sonra Google’ın ajandasında tabi ki İstanbul yok. Fakat benzer bir rekabetin Türkiye’deki fiber pazarında yaşandığını söyleyebiliriz. Şu aralar medyadaki reklamlardan ülkemizde gigabit hızında olmasa da ışık hızında internet # rekabetinin başladığını görmüş ya da duymuşsunuzdur.

Aslında ışık hızında internet rekabetinin altında da yukarıdakine benzer bir hikâye yatıyor. 90’lı yıllarda, internetin garip kuş sesleri çıkarttığı dönemde, hayatımıza giren Superonline (artık Turkcell-Superonline) son 3-4 yıldır bireysel kullanıcılara fiber internet hizmeti veriyor. Altyapısının genişlemesiyle abone sayısı hızla artan Superonline’a cevap ise “Ben Türkiye’nin lider internet sağlayıcısıyım!” diyen TTnet’ten geldi. Şu an fiberde rekabet oldukça kızışmış durumda. Zira üç yıl önce 70 bin olan fiber abonelerinin sayısı bugün 700 bin civarında ve bir milyona koşuyor. İki operatörden birinin kapsama alanındaysanız ADSL’den daha ucuz tarifelerin çekim alanına siz de kapılabilirsiniz.

Tekrar hatırlatalım, bütün bu gelişmelerin altında rekabet yatıyor. O da pazarda satılmıyor. Cesur girişimciler ve daha da önemlisi, uygun bir iklim gerektiriyor.

*Adil kullanım kotası limitsiz paketlerin gizli limitidir. Altyapı yetersizliğini tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesi bahanesi ile birleştiren 50GB veya 100GB’lık kısıtlamadır.

# Şu an saniyede 20 megabit, 50 megabit, 100 megabit ve paranız varsa 1000 megabitlik hızlarda paketler satışta.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: